Küresel Sağlık Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazar Raporu

Sağlık Arttırılmış gerçeklik sanal gerçeklik gözlüğü takan kadın
Küresel Sağlık Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazar Raporu

Zion Market Research, “Ürün Türüne Göre Sağlık Arttırılmış & Sanal Gerçeklik Pazarı” (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik), Teknolojiye Göre (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik) ve Son Kullanıcıya Göre (Hastane ve Klinikler, Araştırma Laboratuvarları ve Diğerleri): Global Endüstri Perspektifi, Kapsamlı Analiz ve Tahmin, 2018-2025” isimli yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2018’de yaklaşık 850 milyon dolar değerinde olan küresel sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarının, 2025 yılına kadar yaklaşık 5,115 milyon dolara ulaşması, 2019 ve 2025 yılları arasında ise % 29,2 CAGR artış göstermesi bekleniyor.

Arttırılmış Gerçeklik (AR), fiziksel gerçek dünya çevresinin/ortamlarının canlı olarak dolaylı veya doğrudan görünüşlerinin, bir operatörün gerçek dünyaya bakış açısı üzerine bindirilmiş CGI veya bilgisayar görüntüleri ile güçlendirildiği ve böylece mevcut gerçeklik algısını arttıran gelişmiş bir gerçekçilik biçimidir. Öte yandan, Sanal Gerçeklik (VR) tamamen farklı bir dünya yaratıyor. Sanal gerçeklik büyük ölçüde robotik cerrahi fobisi tedavisi, cerrahi simülasyon ve beceri eğitimi içeren sağlık alanında benimsenmiş durumda. Tıbbi eğitimde sanal gerçeklik, insan vücudundaki başka türlü erişilemeyecek bölgeleri görmek ve erişmek için tıbbi uzmanlara yardımcı olma imkanına sahip.

BT çözümleri iyi donanımlı sağlık altyapısı talebini arttırıyor

Medikal tedavide, VR hasta eğitimi, robotik cerrahi, ruh sağlığı ve psikolojik terapi, ağrı yönetimi ve fizik tedavi alanlarında önemli bir rol oynuyor. Çeşitli sağlık hizmetleri karmaşıklıklarını azaltmaya ve teknolojik gelişmelere gösterilen yüksek talebin, gelecekte sağlık hizmetlerinde arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarındaki büyümeyi arttırması bekleniyor. Sağlık çalışanlarının artan iş yükü ve laboratuvar testlerinde ve klinik çalışmalarda esnek olmayan yasal düzenlemeler BT çözümleri ile iyi donanımlı sağlık altyapısı talebini arttırıyor.

Sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarı, ürün türü, teknoloji ve son kullanıcı olarak ayrılmış durumda. Ürün türüne göre, pazar artırılmış gerçekliği ve sanal gerçekliği içeriyor. Arttırılmış gerçeklik ürün segmenti AR ekranları, AR sensörleri, AR girdi aygıtları, AR yarı iletken bileşenleri ve diğerleri alt bölümlerine ayrılmıştır. Sanal gerçeklik segmenti, VR ekranları, VR sensörleri ve diğerleri alt bölümlerine ayrılmıştır. Arttırılmış gerçeklik segmenti, AR’nın gerçek dünyadaki doğrudan duyusal deneyimini dijital bilgi teknolojisinin tüm gücü ve potansiyeli ile sorunsuz bir şekilde harmanlama kabiliyeti sayesinde, küresel sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarında, 2018’deki büyük payı oluşturuyordu. Sağlık sektöründe çok çeşitli VR uygulamaları ve yeni teknolojilerin benimsenmesi nedeniyle, VR segmentinin gelecekte daha yüksek bir CAGR kaydetmesi bekleniyor.

Sağlık Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazarı

Teknolojiye göre pazar, arttırılmış gerçekliği ve sanal gerçekliği içeriyor. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi segmenti başa takılan ve elde taşınan olarak sınıflandırılıyor. Elde taşınan segmenti, 2018’de gelir açısından pazara hükmediyordu. Sanal gerçeklik teknolojisi segmenti başa takılan, hareket tabanlı ve projektör ve ekran duvarlarına ayrılıyor. Hareket tabanlı alt bölümünün; son kullanıcılar için düşük teknik karmaşıklığı sayesinde benimseme kolaylığı nedeniyle; küresel sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarındaki en yüksek CAGR’yi kaydetmesi bekleniyor.

Son kullanıcıya göre, sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarı, hastaneleri ve klinikleri, araştırma laboratuvarlarını ve diğerlerini içeriyor. Hastanelerin ve kliniklerin, öngörülen zaman dilimi boyunca küresel sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarına hükmedeceği tahmin ediliyor.

Bölgelere göre, Kuzey Amerika’nın sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarının tahmin süresi boyunca hakimi olacağı tahmin ediliyor. Bu yüksek hastalık yaygınlığına ve ileri ve dijital teknolojilerin benimsenmesine bağlanabilir. Aynı zamanda Avrupa da, 2018’de küresel olarak sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarı için büyük bir pazardı. Asya Pasifik sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarının; önümüzdeki yıllarda kronik hastalık yükünün artması, artan nüfus, artan farkındalık ve elverişli hükümet girişimleri nedeniyle; en yüksek CAGR’ı kaydedeceği tahmin ediliyor. Latin Amerika ve Orta Doğu ve Afrika pazarları önümüzdeki yıllarda ılımlı bir büyüme deneyimleyeceği düşünülüyor.

Global sağlık arttırılmış ve sanal gerçeklik pazarının bazı kilit oyuncuları arasında; Vuzix, Qualcomm Incorporated, Augmented Pixels, Inc., Koninklijke Philips NV, CAE HEALTHCARE, Layar, Intuitive Surgical, 3D Systems, Inc., Hologic, Inc., ve GE Healthcare; gibi firmalar yer alıyor.

Listemize kaydolun!

* zorunlu

Son Haberler

Endüstri 4.0 çözümleri Singapur’da gelişiyor

Singapur Endüstriyel Otomasyon Derneği (The Singapore Industrial Automation Association- SIAA), Endüstri 4.0 çözümleri için OPC Hub ASEAN ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Singapur Girişimi...

Siemens AG Asya firmalarına dijitalleşmenin yolunu gösteriyor

Siemens AG, türünün ilk örneği yetkinlik merkezi olan AMTC’yi (Gelişmiş Üretim Dönüşüm Merkezi- Advance Manufacturing Transformation Center) açtığını duyurdu. Siemens’in en büyük Avrupa ticari...

JPB Système, 25. yılını yeni başarılarla taçlandırdı

JPB Système 25. yılını kutlarken, yıl sonunda beklenen 500 bininci LULYLOK kendinden kilitlemeli cihaz ile birlikte 250 bininci boroskop tapasının satışını gerçekleştirdiğini açıkladı. Uzay,...

Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik Kaçınılmaz Bir Zorunluluk

GNC Proses ile Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik. Dijitalleşmenin ileri safhasını oluşturan Endüstri 4.0 ve iş...

Küresel Sağlık Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazar Raporu

Zion Market Research, “Ürün Türüne Göre Sağlık Arttırılmış & Sanal Gerçeklik Pazarı” (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik), Teknolojiye Göre (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik)...

İlgili İçerikler