Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik Kaçınılmaz Bir Zorunluluk

GNC Proses - Gökhan Akdemir
GNC Proses – Gökhan Akdemir

GNC Proses ile Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik. Dijitalleşmenin ileri safhasını oluşturan Endüstri 4.0 ve iş modellerini yeniden tanımlayan Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi sadece iş hayatında değil günlük hayatın da içine girmeye başladı. Yeni endüstri devrimini yakalayabilmek için bu teknolojileri çok hızlı benimsemek gerekiyor.

Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik (AR) alanındaki uygulamalar sürekli yeni boyutlar kazanıyor. Bütün üretim süreçlerine dahil olmaya başlayan bu kavramlar bir yandan üretim verimliliğini arttırırken bir yandan yaratıcı yeni fikirlerin doğmasına yol açıyor. Bu konularda Türkiye pazarında neler olup bittiğini, Türk endüstrisinin bu konseptlere ne kadar hazır olup olmadığını GNC Proses Satış Direktörü Gökhan Akdemir ile konuştuk.

GNC Proses endüstriyel otomasyon sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak otomasyon, yazılım ve donanım çözümleri sunuyor. Firmanın otomasyon faaliyetleri makine ve proses otomasyonu, üretimden anlık veri toplama, Scada ve HMI çözümleri olarak sıralanıyor. Yazılım faaliyetleri ise Arttırılmış Gerçeklik, üretim yönetim sistemleri (MES), veri toplama yazılımları, mobil uygulama geliştirmeleri olarak belirtiliyor. GNC Proses’in donanım faaliyetlerini ise endüstriyel panel PC, barkod okuyucu, pano ve drive çözümleri oluşturuyor. Firmayı yakından tanıdığımıza göre artık Gökhan Akdemir’in endüstriye dönük görüşlerine geçebiliriz.

Dikey Entegrasyon ve Arttırılmış Gerçeklik iki temel konu

En temel anlamda Endüstri 4.0’ın tüm veri kaynaklarının birbiri ile haberleşmesini temel aldığını söyleyen Gökhan Akdemir, iki önemli bileşen olan Dikey Entegrasyon ve Arttırılmış Gerçeklik konusunda çözümleri olduğunu açıkladı. Akdemir bu iki kavramı şöyle tanımladı; “Dikey Entegrasyon, fabrika sistemi içindeki tüm bölüm, sistem, bilgisayar, makine, iş terminali, cihaz ve araçları birbiri ile ilişkilendirip haberleştirme yeteneğini yükseltir. Arttırılmış Gerçeklik (AR) ise, görüntü işleme teknolojisi kullanılarak mobil cihazların kamera modunda sanal nesnelerin artırılmış görsel formatta gerçek saha görüntüsü üzerinde eşleştirilmesine deniyor.”

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinden faydalanabilmek için, bulunulan ortamda internet erişiminin ve artırılmış gerçekliği tanımlayacak akıllı cihazların bulunması gerektiğini dile getiren Akdemir; “Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Artırılmış Gerçeklik için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.”

GNC Proses ile Arttırılmış Gerçeklik iş süreçlerini kökten değiştirecek

Arttırılmış Gerçeklik’in (AR) iş süreçlerini kökten değiştirecek bir teknoloji olduğunu ifade eden Gökhan Akdemir, firmaların bu teknolojiyi fabrika dışına veri çıkarmak ve internete açmak olarak algıladığını, ya da yatırım bütçesini yüksek olarak değerlendirdiklerini aktardı. “GNC Proses olarak biz tamamen kendi kadromuz ile geliştirmiş olduğumuz Pro AG Arttırılmış Gerçeklik uygulamamızı firmaların yerel ağında çalışabilecek şekilde kurabiliyoruz” diyen Akdemir, ayrıca firmalara özel tasarım ve AR çözümleri sundukları için esnek yatırım bütçelerinde modeller oluşturduklarına değindi.

AR teknolojisinin savunma, sanayi, sağlık, oyun, perakende, lojistik vb. gibi birçok alanda kullanım alanı olduğunu dile getiren Akdemir; endüstriyel kullanım bağlamında sözlerini şöyle sürdürdü; “AR teknolojisi ile kullanıcılar sahada önemli ekipman ve makinalara ait canlı verilere daha hızlı ve daha görsel erişebilmekte; ilgili makine yada operasyonla ilgili resim, katalog, manuel, çizim, video gibi dökümanlara saha görüntüsü üzerinde erişebilmekte; herhangi bir arıza yada bakım operasyonunda uyarı ve yönlendirme yetenekleri ile daha hızlı çözüm yaratabilmektedir. AR teknolojisi bunun yanında tehlikeli ya da erişimin zor olduğu yerlerde de gerçek saha görüntüsü üzerinde verilere erişim imkanı sağlamaktadır. AR Teknolojisine ilgi giderek artmaktadır. Firmalar operasyonlarını daha verimli hale getirmek ve hataları minimize etmek; bunun yanında saha personelinin verilere ve bilgiye en hızlı ve görsel erişimini sağlamak konusuna ilgi duymaktadır.”

İşgücünde robotların öne çıkmasının Türkiye’ye etkileri neler olacak?

Türkiye’nin dünyanın ilgi çeken üretim merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Gökhan Akdemir; Endüstri 4.0’ın kazanımlarının artmasıyla birlikte robotların işgücünü önemli ölçüde devralacağını; ve yabancı şirketlerin yatırımları kendi ülkelerine yapmaya başlayacaklarını savundu. Türkiye’nin önünde zorlu bir süreç olduğunu dile getiren Akdemir; “Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında bir yerde olan ülkemiz endüstrisinin, bu yeni sanayi devrimini yakalaması ve rekabette geri kalmaması gerekmektedir. Üretimde verimliliğin düşük olması, diğer yandan ihracatın ithalata bağımlılık oranının yükseklerde seyretmesi, cari açığın nasıl kapanacağı gibi mevzular, Türkiye’nin kronik problemleri. Bu nedenle Endüstri 4.0, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme yolculuğunda Türkiye’nin karşısına bir anda çıkıveren güzel bir fırsat olarak okunmalı; ve yerli ve milli teknoloji üretimi daha çok desteklenmelidir” dedi.

Endüstri 4.0 ya da bir başka deyişle dijital dönüşümü bir yolcuğa benzeten Akdemir; rekabette geri kalınmaması için firmaların bir an önce bu konuya önem vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Listemize kaydolun!

* zorunlu

Son Haberler

Endüstri 4.0 çözümleri Singapur’da gelişiyor

Singapur Endüstriyel Otomasyon Derneği (The Singapore Industrial Automation Association- SIAA), Endüstri 4.0 çözümleri için OPC Hub ASEAN ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Singapur Girişimi...

Siemens AG Asya firmalarına dijitalleşmenin yolunu gösteriyor

Siemens AG, türünün ilk örneği yetkinlik merkezi olan AMTC’yi (Gelişmiş Üretim Dönüşüm Merkezi- Advance Manufacturing Transformation Center) açtığını duyurdu. Siemens’in en büyük Avrupa ticari...

JPB Système, 25. yılını yeni başarılarla taçlandırdı

JPB Système 25. yılını kutlarken, yıl sonunda beklenen 500 bininci LULYLOK kendinden kilitlemeli cihaz ile birlikte 250 bininci boroskop tapasının satışını gerçekleştirdiğini açıkladı. Uzay,...

Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik Kaçınılmaz Bir Zorunluluk

GNC Proses ile Endüstri 4.0 ve Arttırılmış Gerçeklik. Dijitalleşmenin ileri safhasını oluşturan Endüstri 4.0 ve iş...

Küresel Sağlık Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazar Raporu

Zion Market Research, “Ürün Türüne Göre Sağlık Arttırılmış & Sanal Gerçeklik Pazarı” (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik), Teknolojiye Göre (Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik)...

İlgili İçerikler